Menu Zamknij

2023r. REJS W OKOŁO BAŁTYKU. 8 państw. 470-870zł/tydz. Lipiec, sierpień 2023. Zwiedzanie pięknych dzikich miejsc i miasteczek portowych. . .

Opublikuj na

Rejs dla każdego bez względu na wiek i doświadczenie żeglarskie.

Możesz dołączyć w każdym momencie trwania rejsu, na kilka dni lub dłużej.

Rejs niekomercyjny – opłata na koszty utrzymania jachtu, opłaty portowe, remonty.

 

 opis miejsc, które możemy odwiedzić sprawdź w innym wpisie: >>> KLIKNIJ TU

Szkiery Arkösund, południowa Szwecja | wyprawynaryby.pl Szwecja i jej model walki z pandemią koronawirusa. Czy to dobry wzór dla  reszty świata?

TERMIN i PLAN:  (po moich czerwcowych rejsach w Grecji)   W rejs w około Bałtyku 2023 Wypływam na początku lipca. Powrót koniec sierpnia lub maksymalnie początek września. A w drugiej połowie wrześnie planuję rejs we Włoszech Wybrzeże Amalfi ewentualnie Grecja.  W trakcie wszystkich rejsów będziemy starali się pływać bezpiecznie!

Możesz dołączyć w każdym momencie trwania tej wyprawy, (w zależności gdzie akurat będę) w Szwecji, Finlandii lub Litwie Łotwie, Estonii…  możesz do mnie dolecieć samolotem, dopłynąć promem lub dojechać transportem lądowym.

JACHT: Kelt 9M. (dokładny opis na dole) posiada dwie dwuosobowe kabiny, + 2-3 koje w mesie, łącznie 6-7 osób.   Oddzielna kabina WC.   Na jachcie oprócz środków bezpieczeństwa znajdują się też: PONTON z silnikiem, dwa składane ROWERY, HAMAKI.     (Dokładny opis jachtu na dole strony).         Zdjęcia jachtu  >>> KLIKNIJ TU  lub zobacz w innym wpisie >>> KLIKNIJ TU

CENA: 470-870 zł tzn pierwszy tydzień uczestnictwa 870zł. Cena zmniejsza się z każdym tygodniem, jeśli chcesz dłużej uczestniczyć w rejsie to cena za drugi tydzień i kolejne tygodnie tylko po 470zł/ tydz. + kasa jachtowa.

Rejsy krótsze niż tydzień: 1-6 dni cena ~125-185zł /dzień/os. (cena zależna od ilości osób oraz dni) + kasa jachtowa. ( 1 jeden dzień 185zl, 2 dni po 175zł, 3 dni po 165zł, 4 dni po 155zł, 5 dni po 145, 6 dni po 135zł, 7  dni po 125zł. + kasa jachtowa.  Rozpoczęcie rejsu ( pierwsza doba) zaczyna się od chwili zakwaterowania na jachcie.

KASA JACHTOWA to  ~250zł / tydz./os. to jest około~35zł/dz./os. (na: wyżywienie na jachcie, opłaty portowe, gaz do kuchenki, ewentualne paliwo jachtowe). Kwota kasy jachtowej zależy od tego co jemy, czy pływamy na silniku, czy wybieramy drogie czy tańsze porty/mariny czy też kotwiczymy na dziko. Kasę jachtową zbiera jeden z uczestników w pierwszy dzień rejsu, później albo zwróci nadmiar pieniędzy uczestnikom albo zbierze dodatkowe pieniądze do tej kasy. O zakupach spożywczych decydujemy wspólnie.    W tym rejsie Skipper/kapitan uczestniczy w opłatach kasy jachtowej.  Za ewentualne wyjścia do restauracji itp każdy płaci za siebie.

ZADATEK / REZERWACJA 30% od głównej kwoty, reszta na miejscu)  + kasa jachtowa też na miejscu

Kapitan/Skipper opis  >>> KLIKNIJ TU

KONTAKT:  609 41 38 38,   irekrychlinski1@gmail.com

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.   
Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.”  Mark Twain

Koronawirus, Szwecja. Zasady wjazdu do Szwecji - zmiany od 9 lutego 2022 -  co się zmieni? - TVN24 Biznes

Czas żeglowania / długość tras uzgadniana jest z załogą i z Neptunem 😉    (tzn zależy od warunków pogodowych)
Dla chętnych opinia z rejsu / godziny stażowe/opinia dla P.Z.Ż.- do stopni J.S.M. i Kpt. (zgłoś przed rejsem.)
  Przewodnik żeglarski Szwecja - opis, trasy, zdjęcia, czarter jachtu
Możesz uczestniczyć w całym rejsie lub pobyć na jachcie kilka dni.    Rejsy One Way / w jedną stronę – aby dostać się na jacht gdy już będę gdzieś w drodze tzn. jedziesz do mnie (i wracasz) autokarem, lecisz samolotem lub dopływasz promem z Polski np. do Szwecji, Dani, Finlandii, Litwy, Łotwy lub Estonii  a tam zwiedzamy jachtem piękne miejsca.   Przykładowe ceny promów w 2022′  sezon wysoki/letni, np. lipiec cena około 200zł w jedną stronę lub około 370zł w dwie strony) >>> KLIKNIJ TU
Szkier – Wikipedia, wolna encyklopedia Cieśnina Skagerrak w Szwecji, lipiec 2022Szwecja i jej model walki z pandemią koronawirusa. Czy to dobry wzór dla  reszty świata?

Filmiki: Szkiery Szwedzkie, tam będziemy   >>> KLIKNIJ TU   i    >>> KLIKNIJ TU    i  jeszcze     >>> KLIKNIJ TU     

CENA obejmuje:
– rejs/pobyt z noclegami na jachcie, korzystanie z pontonu, wędek, i innego sprzętu 
-Opiekę kapitana/ sternika  oraz starszego ratownika WOPR  info:  KLIKNIJ tu >>>
W miarę możliwości i dostępności i chęci załogi możemy zbierać dzikie rośliny jadalne, zioła i przyrządzać z nich zdrowe dania i herbatki.  Pokaże Wam moje ulubione dania ze zdrowych chwastów 🙂
Morskie opowieściCeny w Szwecji w 2014 | Apetyt na Świat
 
CENA rejsu NIE obejmuje:
Kasy jachtowej (więcej info wyżej), dojazdu / powrotu.
PORZĄDKI- w trakcie rejsu i po zakończeniu – z uwagi na niewielką przestrzeń na bieżąco wszyscy dbamy o porządki na jachcie – tzw codzienny klar w wewnątrz i na zewnątrz jachtu. A po rejsie uczestnicy porządkują jacht wewnątrz i zewnątrz lub składają się na ten cel 150zł tj około -(30zł/osobę przy 5 osobach).   Sternik w tym czasie robi przegląd jachtu, pranie itp.
W/w ceny nie obejmują dodatkowych prywatnych zakupów, używek… papierosów, alkoholu, atrakcji np. biletów wstępu do zabytków itp.
W niektórych portach łazienki lub WC mogą być oddzielnie płatne.
Alkohol– tylko „na postoju” nie spożywamy go podczas żeglowania/pływania! to dla bezpieczeństwa załogi. spożywanie alkoholu możliwe jest dopiero w porcie po zacumowaniu. Papierosy -można palić w trakcie rejsu na zewnątrz jachtu w bezpiecznym miejscu, tak aby nie przeszkadzało to innym.
 

OPIS i WYPOSAŻENIE JACHTU:

REMONT jacht Kelt 9M + silnik Yanmar 2 GM, wał śrubowy 25 itd. -  SailForum.pl - forum żeglarskie
Pamiętaj że „wielkie jachty dają prestiż a małe jachty doświadczenie”
Jacht morski z Francuskiej stoczni Kelt Marine – typ Kelt 9M. dł. 9m/9,45m, szer. 3,1m. W kabinie wysokość stania – 185cm/192cm (przy zejściówce) tzn. pod suw-klapą. Jacht jest balastowo mieczowy tzn. posiada metalowy kil 1360kg + około 80kg obrotowy miecz. Zanurzenie minimalne 105cm, a po opuszczeniu miecza 2.00 m. Małe zanurzenie jachtu pozwala wpływać na płytkie wody zatok, jezior, szkierów Szwedzkich, tam gdzie większość jachtów morskich nie wpłynie. 
Jacht jest po  remoncie wnętrza w 2020r – na obecną chwilę jeszcze są drobne rzeczy do wykończenia takie jak listwy ozdobne/maskujące itp ale jest to bez wpływu na jakość żeglowania i życia/funkcjonowania w jachcie.    ZDJĘCIA JACHTU i film :  >>> KLIKNIJ TU           i       KLIKNIJ tu 
Na jachcię znajdują się: kabina WC,  2 oddzielne dwuosobowe kabiny/kajuty + 2-3 koje sypialne w mesie= 6+1osób=7osób – dla większej wygody pływamy w 6 osób  tzn 5+sternik (Mesa to inaczej pokój dzienny/ salon / środkowe główne wspólne pomieszczenie jachtu)
-Toaleta: oddzielna kabina WC  z toaletą morską i zbiornikiem + umywalka. (Toaleta porcelanowa podobna jak w domu tylko trochę mniejsza)
-Kambuz (kuchnia): kuchenka dwupalnikowa z piekarnikiem (na kardanie tzw gimbal),  lodówka,  zlewozmywak: woda zaburtowa + woda pitna, zbiornik wody pitnej 100l (stal nierdzewna) + zbiorniki przenośnie, wszystkie naczynia dla 7osób: garnki, patelnie, talerze, kubki, sztućce itp
kamizelki 5 ratunkwych + 3 automatyczne /pneumatyczne,
kombinezon ratunkowy,
nowoczesne radio morskie VHF z DSC, GPS, MOB (z 2021′), 
TRATWA ratunkowa SOLAS 2024,
pirotechnika
-Lodówka kompresorowa
-Ster rumplowy z przedłużaczem.
-Autopilot 2szt-  Raymarine ST 2000+  (z 2021′) + drugi zapasowy z 2022r.
-Silnik stacjonarny japoński  Yanmar 2GM – 13HP. diesel 
-silnik zapasowy i do pontonu: Mercury 6KM- benzyna
-ponton z twardą połogą (z2020′)
-tratwa ratunkowa w kapsule, atest SOLAS 2024′
-Panele słoneczne/fotowoltaiczne 2x100W (z 2021 i 2022′)
Sonda (z 2021′)
-Oświetlenie nawigacyjne led,   Oświetlenie wewnętrzne Led
-Akumulatory 2 X 75Ah – hotelowy i rozruchowy
-Kompasy:  magnetyczne- 3 szt zewnętrzny ~10cm + wewnętrzny ~6cm + ręczny namiarowy + 1szt kompas elektroniczny.
-Mapy papierowe + elektroniczne Navionics  profesjonal tablet i telefon + pLoter z mapami
PLOTER z AIS plus  (z mapami i z aktywnym AIS’em (klasy B plus tzn nadawczo odbiorczy tak jak klasa A) z 2022r.
-LOG elektroniczny  (z Navionics)
-Kotwice: dziobowa CQR na łańcuchu + rufowa Danfort.
-Moskitiery z owiewką
Wiatromierz ręczny  (pionowa oś)
Barometr, termometr, higrometr tradycyjne mechaniczne + elektroniczne
-Gniazda 12V do ładowania telefonów: kilka sztuk USB do szybkiego i wolnego ładowania+ okrągłe gniazda (tzw zapalniczka samochodowa)
Ożaglowanie: Grot + genua + fok/ sztywny sztag/roler, + genaker ze spinakerbomem.
-Bosaki, Odbijacze, cumy, szpringi, bresty, krawaty…
-Pławka świetlna,
-dryfkotwa
-lornetka
WYPOSAŻENIE inne:  kamizelki/pasy ratunkowe, kombinezon ratunkowy, podkowa ratunkowa z linką bezpieczeństwa, koło rat. , pirotechnika, gaśnice p/poż, koc gaśniczy, szelki / pasy bezpieczeństwa, liny asekuracyjne osobiste, „life liny” pokładowe,  lornetka, luneta, apteczka …
-Locje morskie, spis świateł,  sporo książek żeglarskich…  itp
-ogrzewanie elektryczne  do zastosowania w porcie gdy jest prąd 230V ).
inny osprzęt w trakcie montażu/wymiany na nowy: ,  już kupione i czeka na montaż nowe ogrzewanie diesel „~Webasto” , Radiopława EPIRB, kajak morski i/lub deska SUP

 

Jacht jest opływany i sprawdzony przeze mnie w 2019, 2020, 2021 i 2022r.  (nawet w warunkach sztormowych 8-10 B)
W 2019r po zakupie jachtu w Szwajcarii płynąłem nim ( z opuszczonym masztem) przez kilka tygodni do Polski. Najpierw między innymi po jeziorach Szwajcarskich, po kanałach i rzece Are w Szwajcarii, potem kilkaset kilometrów rzeką Ren (od Bazylei (w Szwajcarii)  w stronę Bonn). Po drodze na około tydzień skręciłem do rzeki Men, przez Frankfurt itd… w stronę Czech i po tym tygodniu powrót do Renu i dalej w górę Renu w stronę Polski.  Po drodze pokonałem kilkadziesiąt ogromnych i mniejszych śluz.
W 2020r żeglowałem nim zwiedzając Polskie porty i wybrzeże Bałtyku, oraz Zalew Szczeciński, Zalew Kamieniecki, Dania Bornholm, Christianso.
W 2021r Polskie wybrzeże Bałtyku, Zalew Szczeciński, Zalew Kamieniecki… , Niemcy od strony śródlądzia i od strony Bałtyku (np kilka razy opłynąłem Rugię najczęściej w jedną stronę przez śródlądzie a powrót morzem), Dania (Bornholm, Christianso), Szwecja. W trakcie powrotu ze Szwecji na Bornholm mieliśmy sztorm- stały wiatr47-48kn a porywy do 52 węzły – jacht i załoga dzielnie sobie poradzili.
W 2022 / 2023 planuję oprócz powyższych rejsów popłynąć /zwiedzić brzegi Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii – wstępny plan od początku lipca.  Lipiec i sierpień rejsy Niemcy, Dania, Szwecja – kierunek do uzgodnienia. Na pewno będę w Szkierach Szwedzkich – Karlskrona – filmiki : >>> KLIKNIJ TU   i    >>> KLIKNIJ TU    i  jeszcze     >>> KLIKNIJ TU     

 

Szwecjoblog - blog o Szwecji: Na szkierach: Vaxholm 
 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA REJS?  

Poniższa lista to tylko propozycja/sugestia.
– buty na jasnej i miękkiej podeszwie – np. adidasy, ciemnie podeszwy brudzą/rysują pokład.    Po jachcie chodzimy w obuwiu zakrywającym palce stóp.
– Sandały / klapki.
– latarka np. czołówka
– okulary przeciwsłoneczne
– czapka z daszkiem
– Torba do której się pakujesz niech będzie miękka, aby łatwo ją było złożyć i schować bo na jachcie mamy mało miejsca.
– Śpiwór + prześcieradło lub koc. Żeby pot nie wsiąkał w materac podkładamy koc lub prześcieradło. 
– ODZIEŻ – jest to okres letni, weź np.  2 koszulki z krótkim rękawem i 1-2 pary krótkich spodenek itp, jeśli jest ciepło zawsze możesz to szybko wyprać i wysuszyć, ważniejsze są rzeczy grubsze, gdyby było chłodniej, weź więcej rzeczy ciepłych pamiętając, że bawełniane rzeczy szybciej wilgotnieją i dłużej schną, dobry jest polar: bluzy, spodnie polarowe+ jakaś kurtka przeciwwiatrowa,  bielizna termoaktywna, ciepłe skarpety, ewentualnie getry lub dresy.
-Osoby które chcą uczestniczyć w wachtach i sterować w różnych warunkach pogodowych dobrze, aby miały odzież nieprzemakalną, np. sztormiak lub kurtka i spodnie nieprzemakalne, przeciwwiatrowe + czapka i rękawiczki i ewentualnie kalosze.  Coś tańszego od 50zł  można kupić np. tu: kliknij tu
Odzież i inne rzeczy najlepiej pakować po kilka sztuk do reklamówek / woreczków foliowych, aby wilgoć się nie dostawała.
-Kosmetyki, ręczniki (cienkie i mniejsze szybciej schną),
-Telefon (włącz roaming), przewód i ładowarka samochodowa lub kabelek USB.- na jachcie jest instalacja 12V tak jak w autach, są gniazda zapalniczki oraz gniazda USB. Słuchawki do telefonu, jeśli lubisz słuchać muzykę a nie każdy ma taki sam gust więc warto używać słuchawek.
-Okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe jeśli nosisz.
-Sznureczki/gumki do okularów, czapki z daszkiem, telefonu. Ewentualnie woreczki do zabezpieczenia elektroniki/ telefonu itp.
-Karta EKUZ wartą ją wyrobić („Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego” na całą Unię Europejską. Karta do wyrobienia bezpłatnie, najczęściej na poczekaniu w NFZ, np. w Wałbrzychu, Kłodzku, możliwe, że w Świdnicy itp. Więcej info o karcie EKUZ kliknij tu
-lekarstwa jeśli zawyżasz.
-Choroba morska. Często pomaga imbir, mój sposób: warto już od 3-5 dni przed rejsem pić herbatki z imbiru, tzn pokroić cienko 6-8 cienkich 1mm plasterków imbiru, zalać szklanką wrzątku, pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance.         Można kupić na wszelki wypadek tabletki na chorobę lokomocyjną
-karta bankomatowa lub waluta z kraju w którym będziemy pływać np w Niemczech Euro, w Dani na Bornholmie korona Duńska, w Szwecji korona szwedzka – bilon na drobne wydatki i prysznice,
Dużo dobrego humoru 🙂  Ahoj !
 

  OPIS REJSÓW – propozycje i miejsca do zwiedzania

Możemy pływać po morzu lub jeziorach i zalewach. Do dyspozycji mamy 8 państw: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy. kierunek rozpoczęcia rejsu poznamy kilka/kilkanaście dni przed wypłynięciem.
Kierunki rejsu / trasy -Początkowo zaplanowana z załogą trasa rejsu może zostać zmieniona w zależności od warunków meteorologicznych. Ostateczną decyzję odnośnie trasy podejmuje kapitan  (który odpowiada za załogę) w oparciu o bieżące komunikaty meteo. Staramy się pływać bezpiecznie do 6B.
Ilość godzin żeglowania oraz ilość i rodzaj głównych zajęć do uzgodnienia z uczestnikami.
 linki do ciekawych miejsc, które możemy odwiedzić :
100+ darmowych obrazów z kategorii Göteborg i Szwecja Lilla Bommen poster av Markus Esselmark - Printler 
Duńskie wyspy:  Bornholm KLIKNIJ TU >>>,     Christiansø – perła Bałtyku  KLIKNIJ TU >>>
Szwedzkie szkiery- tysiące przepięknych wysp i wysepek połączonych w archipelagi:
Tanie żeglowanie w Szwecji: KLIKNIJ tu >>>   filmy KLIKNIJ TU>>>, zdjęcia KLIKNIJ TU >>>, 
Szkiery Arkösund, południowa Szwecja | wyprawynaryby.pl Szkiery Arkösund, południowa Szwecja 
 
 
Niemiecka wyspa Rugia i port Sassnitz     – mapa  KLIKNIJ tu >>>     – zdjęcia  KLIKNIJ tu >>>
Rugia: Sassnitz - nasza baza noclegowa. – womenofpoland Zdjęcia: Sassnitz , Rugia, białe klify kredowe, NIEMCY
Zdjęcia: Sassnitz , Rugia, białe klify kredowe, NIEMCY 
 
Niemiecka wyspa Greifswalder Oie –  wysepka/ rezerwat przyrody. Jedna z mniejszych perełek Bałtyku:  zobacz zdjęcia poniżej lub    KLIKNIJ TU >>> ,    opis KLIKNIJ TU >>> 
Greifswalder Oie A-4/V2 Development Launch Site | Greifswald… | Flickr 1855 Greifswalder Oie Light, Greifswalder Oie, Germany | Lighthouse, Light  in the dark, Ferry building san francisco
1855 Greifswalder Oie Light, Greifswalder Oie, Germany | Lighthouse, Light in the dark, Ferry building san francisco
 
 
 
Polskie wybrzeże.   Morskie porty i przystanie, spis: KLIKNIJ TU >>>, zdjęcia KLIKNIJ TU >>>
– Zalew Szczeciński – zdjęcia KLIKNIJ TU>>>  ,      Zalew Szczeciński    mapa KLIKNIJ TU >>>
– Jezioro Dąbie –   zobacz zdjęcia poniżej lub   KLIKNIJ TU >>>
GC5AT4W Jezioro Dąbie (Earthcache) in Zachodniopomorskie, Poland created by  agaimariusz
 
-Zalew Kamieński – mapa:  KLIKNIJ TU >>>
-Zalew Kamieński zobacz zdjęcia poniżej lub – KLIKNIJ TU >>> 
Zalew Kamieński i Wyspa Chrząszczewska | Wypożyczalnia Kajaków Ina Zalew Kamieński - zdjęcie - Fotoblog dorka31.flog.pl
 
-Jezioro Nowowarpieńskie – zdjęcia KLIKNIJ TU >>>          mapa KLIKNIJ TU >>>
Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia… na ten rejs potrzeba więcej czasu niż tydzień 🙂    Film: Nieznane zakamarki Estonii-KLIKNIJ TU >>>        film: Estonia – Finlandia – Waldemar Ufnalski KLIKNIJ TU >>>
Finlandia zdjęcia i filmy:         1 kliknij tu >>> ,          2 kliknij tu >>>,         3 kliknij tu >>>  ,    
Szwecja to nie kraj a stan umysłu 😉       Przykładowe zdjęcie szkierów Szwecji:
Szwedzkie szkiery - skandynawska osobliwość natury - WP Turystyka
 
tagi:  Wakacje z jogą. Joga na jachcie. Joga pod żaglami.  Rejsy turystyczne, Rejsy morskie stażowe, Rejsy śródlądowe po jeziorach. Rejsy morskie. Rejsy Bałtyckie.  Możliwe też: Rejsy Morze Śródziemne i po Adriatyku… Chorwacja, Grecja…  
 
  • zdjęcia jachtu i filmiki z rejsów  kliknij tu 
  • opis wczasów-rejsów kliknij tu kliknij tu
  • Aby zwiększyć czcionkę oraz wielkość zdjęć: przytrzymaj Shift i pokręć scroll’em w myszce lub na dole koło lupki wciśnij  „+”
 

Koronawirus, Szwecja. Zasady wjazdu do Szwecji - zmiany od 9 lutego 2022 -  co się zmieni? - TVN24 Biznes

Opublikuj na