Menu Zamknij

WCZASY wakacje z jogą – Joga pod żaglami. Rejsy jachtem żaglowym po jeziorach i Morzu Bałtyckim

  • opis wczasów-rejsów kliknij tu kliknij tu
  • zdjęcia jachtu i filmiki z rejsów  kliknij tu 
  • Aby zwiększyć czcionkę oraz wielkość zdjęć: przytrzymaj Shift i pokręć scroll’em w myszce lub na dole wciśnij „+” koło lupki

Wakacje z jogą pod żaglami  lub   same rejsy bez jogi i innych zajęć.

Wstępny opis rejsów (możliwe poprawki/dodawanie opisów, linków, zdjęć)

Rejsy niekomercyjne – koszty utrzymania jachtu. TERMINY 12.06 – 28.08. 2021

Zapraszam w 2021r na rejsy po Bałtyku lub jeziorach morskim jachtem żaglowym.  np Zalew Szczeciński, Zalew Kamieński, Odra itp. info poniżej.

Rejsy są dla każdego, mogą uczestniczyć też dzieci.

Rejsy mogą być połączone z praktyką jogi, nauką podstaw żeglowania, surwiwalu, zielarstwa-możemy zbierać dzikie rośliny i przyrządzać napary oraz posiłki (tematy do uzgodnienia) Joga i inne zajęcia odbędą się jeśli załoga wyrazi chęć.  Jeśli nie to, będziemy tylko, żeglować i zwiedzać. Gdy będziemy więcej żeglować to inne zajęcia mogą się nie odbyć. Wszystkie te zajęcia są w cenie rejsu tylko przed rejsem ustalamy szczegóły.

Ilość godzin pływania/żeglowania i innych zajęć będzie uzgadniana z załogą.

TRASY /opcje rejsów podane są niżej. Wypływamy z portu w Świnoujściu  (łatwy dojazd trasa autem: S3 lub pociągiem, info poniżej)

PROWADZĄCY rejs i zajęcia Ireneusz Rychliński – info: kliknij tu

 

OPIS JACHTU

Jacht morski z Francuskiej stoczni KeltMarine – typ Kelt 9M. dł. 9,1/9,50m, szer. 3,10m, wysokość stania w kabinie- przy zejściówce wys. 185cm / 192cm pod suw-klapą. Jacht jest po remoncie generalnym wnętrza w 2020r – zdjęcia z remontu: kliknij tu

-2 kabiny sypialne dwuosobowe oraz koje sypialne w mesie 2+1= 6+1osób (dla większej wygody będziemy pływać maks w 6 osób)

-Kabina WC  z toaletą morską i zbiornikiem + umywalka.

-Kambuz (kuchnia) kuchenka dwupalnikowa z piekarnikiem (na kardanie) + lodówka + zlewozmywak: woda zaburtowa + woda pitna, zbiornik wody pitnej 100l (stal nierdzewna) + zbiorniki przenośnie, naczynia dla 7osób

Ster – rumplowy z przedłużaczem.

-Małe zanurzenie jachtu pozwala wpływać na płytkie wody, tam gdzie większość jachtów morskich nie wpłynie. Zanurzenie jachtu to 1m/2m tzn: jacht jest kilowo-mieczowy. długi płytki kil ma zanurzenie tylko 1metr i z kila dodatkowo wysuwa się miecz o kolejny 1m, po opuszczeniu miecza zanurzenie jest 2m. Waga balastu: Kil 1360kg + waga miecza.

-Silnik stacjonarny Yanmar 2GM -diesel 13HP  

+ silnik zapasowy Mercury 6KM- benzyna

-Oświetlenie nawigacyjne led

Oświetlenie wewnętrzne Led

Akumulatory 2 X 100Ah hotelowy i rozruchowy

Kompasy magnetyczne- 3 szt zewnętrzny ~10cm + wewnętrzny ~6cm + kompas ręczny namiarowy

Mapy papierowe + elektroniczne GPS Navionix

Kotwice: dziobowa na łańcuchu + rufowa.

Moskitiery

Wiatromierz

Barometr, termometr, higrometr tradycyjne mechaniczne + elektroniczne

Gniazda 12V do ładowania telefonów USB lub okrągłe zapalniczka samochodowa

Ożaglowanie: Grot + genua + fok zwijane sztywny sztag/roler, + spineker ze spinakerbomem.

Bosak, Odbijacze, cumy, szpringi…

SPRZĘT BEZPIECZEŃSTWA: apteczka, kamizelki ratunkowe, podkowa ratunkowa z linką bezpieczeństwa, koło ratunkowe z pławką świetlną elektr, pirotechnika, gaśnice p/poż, koc gaśniczy, szelki / pasy bezpieczeństwa, liny asekuracyjne osobiste, life liny pokładowe, dryfkotwa, reflektor radarowy, lornetka, …

Locje morskie, spis świateł inne książki z zakresu żeglarstwa itp

inny osprzęt w trakcie montażu/wymiany na nowy (początek czerwca 2021):

ogrzewanie

radio morskie UKF

AIS

Panele fotowoltaiczne

Sonda

Log

oraz inny osprzęt uprzyjemniający żeglowanie

Od 1 czerwca przez kilka dni będą wykonywane jeszcze prace wykończeniowe wnętrza, między innymi montaż kolejnych białych płyt laminatowych na suficie i ścianach/burtach od wewnątrz oraz listew maskujących.

Jacht jest opływany i sprawdzony przeze mnie podczas dwóch sezonów: tzn w 2019r przez kilka tygodni pływałem nim między innymi po jeziorach Szwajcarskich oraz po kanałach i rzece Are w Szwajcarii, potem po wpłynięciu na Ren w Bazylei płynąłem przez Niemcy kilkaset km po ruchliwej rzece Ren i Men, a po drodze kilkadziesiąt ogromnych i mniejszych śluz (pływałem tam z opuszczonym masztem) w stronę Bonn.

W 2020 roku pływałem nim po Bałtyku, zwiedzałem Zalew Szczeciński, Zalew Kamieniecki i polskie wybrzeże i porty Bałtyku oraz Duńskie porty Bornholmu i wyspę Christianso.

 

CENA, co, gdzie, jak?

CENA REJSU: 1 tydzień 770zł/os, tzn. zadatek 400zł+370zł na miejscu. (+ koszt posiłków itp. patrz niżej/kasa jachtowa)

Możliwy jest dłuższy rejs bez pośpiechu 2-3,4 tygodnie i wtedy drugi tydzień tylko 570zł/tydz a trzeci tydzień jeszcze taniej.

-Cena rejsów krótszych np. 2-5 dni do uzgodnienia.

CENA obejmuje:

tygodniowy rejs (zaczynamy w sobotę po południu około godz 15-17,  Kończymy rejs w sobotę przed południem około godz 9-12 może później koło g12, zależnie od tego czy jest coś do zrobienia na jachcie, tzn różnica kliku godzin jest na sprawdzenie jachtu i porządki)

noclegi na jachcie

Opiekę sternika i starszego ratownika WOPR info:  kliknij tu

-ewentualne zajęcia jogi, podstawy żeglarstwa, zielarstwa i surwiwalu do uzgodnienia przed rejsem

W miarę dostępności będziemy zbierać dzikie rośliny jadalne, zioła i przyrządzać z nich zdrowe dania i napary.

Zakwaterowanie na jachcie jest możliwe w sobotę po południu ale można przyjechać rano zostawić rzeczy i pozwiedzać okolice np. plażę lub można przyjechać nawet kilka dni wcześniej, poszukamy wtedy tanich noclegów około 60zł /dobę. Kierunki rejsu – decyduje załoga/uczestnicy w porozumieniu ze skiperem/sternikiem biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe. Zakaz spożywania alkoholu podczas żeglowania/pływania!

CENA nie obejmuje:

Parking bezpłatnie na zewnątrz portu lub parking w monitorowanym porcie 5zł doba. (ceny z 2020r)

Kasa „jachtowa” 200-300zł / tydz/os. – na jedzenie, opłaty portowe, paliwo, gaz. Tak jak prawie na wszystkich rejsach tego typu to koszty dodatkowe i oddzielna kasa. Pozostała nadwyżka kasy zwracana jest załodze po rejsie.

POSIŁKI – wegetariańskie lub mięsne – przygotowujemy wspólnie na jachcie lub korzystamy z kateringu lub barów/restauracji. Jeśli gotujemy sami na jachcie to jest taniej, jeśli mniej pływamy na silniku to jest taniej mniej tracimy z kasy jachtowej i więcej jest zwrotu.

Skiper nie uczestniczy w/w kosztach, utrzymywany jest przez załogę.

Uczestnicy sami zbierają kasę jachtową, wspólnie decydujemy o zakupach spożywczych.

Porządki- w trakcie rejsuz uwagi na niewielką przestrzeń wszyscy na bieżąco dbamy o porządki na jachcie – tzw codzienny klar a po rejsie uczestnicy porządkują jacht lub składają się po 20-30zł/os = 100-150zł łącznie. Skiper w tym czasie robi przegląd jachtu.

Dojazd we własnym zakresie np: Bla Bla Car, autobus, bus lub pociąg za Wrocławia do Świnoujścia a potem około 2-3km taxi do portu. Dojazd autem: do Świnoujścia prowadzi bardzo wygodna droga, z woj dolnośląskiego w większości trasa szybkiego ruchu S8.

Cena nie obejmuje dodatkowych prywatnych zakupów, atrakcji np. biletów wstępu do zabytków itp.

W niektórych portach łazienki mogą być oddzielnie płatne. W porcie macierzystym bezpłatnie są WC i umywalki z ciepłą wodą. Natryski 1zł/min.

Listę jak przygotować się na rejswyślę na email.

 

OPIS REJSÓW propozycje

Informacje dla początkujących: każdy żeglarz wie, że najlepiej płynąć z wiatrem tzn tak aby wiatr był od tyłu lub z boku wtedy nie trzeba halsować /płynąć zygzakiem albo płynąć na silniku.

Ilość godzin żeglowania do uzgodnienia z załogą (będzie to uzależnione od ilości zwiedzanych miejsc oraz od ilości ewentualnych zajęć)

Możemy pływać po morzu lub jeziorach.

Początkowo zaplanowana trasa rejsu może zostać zmieniona w zależności od warunków meteorologicznych. Ostateczną decyzję odnośnie trasy podejmuje kapitan (który odpowiada za załogę) w oparciu o bieżące komunikaty meteo i obserwację.

Jeśli będzie dobra pogoda i sprzyjające wiatry np. w kierunku Szwecji to możemy popłynąć i zwiedzić  Duńską wyspę Bornholm (kilkanaście portów) oraz perłę Bałtyku wyspę Christianso, stamtąd blisko do Szwedzkiego brzegu a tam tysiące pięknych i dzikich wysp i wysepek – są to niezamieszkałe archipelagi Szwedzkich wysp szkierowych.

Jeśli będą wiatry zachodnie (na wschód) to popłyniemy ze Świnoujścia wzdłuż Polskiego wybrzeża odwiedzając Polskie porty i dalej w kierunku Rosji (dawnego Królewca) jeśli będzie więcej czasu to może Litwa, Łotwa, Estonia  a może dalej Petersburg w Rosji i Finlandia. Jednak na to jeden tydzień to za mało.

A jeśli w danym czasie będą przeważały wiatry wschodnie (ze wschodu na zachód) to możemy zwiedzić Niemieckie porty i ewentualnie popłynąć dalej w stronę Dani i/lub Szwecji a nawet Finlandii zależnie od czasu jaki będzie do dyspozycji.

Oczywiście, można płynąć pod wiatr ale to 2-3 razy dłużej bo trzeba halsować/płynąć zygzakiem lub trzeba płynąć na silniku a to mniej przyjemne.

Możliwe są też rejsy w jedną stronę tzw One Way.

Duńska wyspa Bornholm  Znajdź w necie więcej info o tej wyspie co można tam zwiedzić/zobaczyć

https://www.google.com/maps/place/Bornholm/@55.1664551,14.805088,10.28z/data=!4m5!3m4!1s0x46550e79e64f7b07:0xf84b68b18fbadf12!8m2!3d55.160428!4d14.8668836?hl=pl-PL

Duńska wyspa/wysepka Christiansø perła Bałtyku.

https://www.google.com/maps/@55.319649,15.1805339,15z?hl=pl-PL

Szwedzkie szkiery !!! –  tysiące (ok 200tyś) przepięknych małych i dużych… wysp i wysepek połączonych w archipelagi.

Opis rejsu – tanie żeglowanie w Szwecji: http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2995&page=0

zdjęcia szkierów Szwedzkich są na dole: https://www.google.com/search?q=szwedzkie+szkiery&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjiqsWv9tnvAhWQlosKHRhcD6wQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1366&bih=654

CIEKAWY film o szkierach !!! : od 2 minuty https://www.youtube.com/watch?v=zs-FcUbQDk0 można znaleźć wiele dzikich miejsc, w sezonie zbierać jagody i grzyby.

filmik Szkiery zachodniej Szwecji: https://www.youtube.com/watch?v=0jUL6GD4Zqs&list=PLJJzi9OFVrMmb6ecFkiUZMQadQzXYq7TB&index=3

Niemiecka wyspa Rugia i Port Sassnitz

Wyspa Rugia mapa https://www.google.com/maps/place/Rugia/@54.4526895,13.1600986,10z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47ab43be69cbbd7f:0x80ba77d923cc7534!8m2!3d54.3519967!4d13.3630491?hl=pl-PL

wyspa Rugia zdjęcia https://www.google.com/search?q=Rugia&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiYsca8gNrvAhVIiIsKHX_IBHsQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1366&bih=654

Niemiecka Wyspa Greifswalder Oiemała wysepka i rezerwat przyrody. Jedna z mniejszych perełek Bałtyku.

zdjęcia https://www.google.com/search?q=Greifswalder+Oie&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjx4KCaodjvAhXi-SoKHUPVBGgQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1366&bih=654

opis https://pl.wikipedia.org/wiki/Greifswalder_Oie

Polskie wybrzeże i porty morskie

https://www.google.com/search?q=polskie+wybrzeze+i+porty+morskie&tbm=isch&ved=2ahUKEwj5h8_-gInqAhWMtyoKHdUPDZQQ2-cCegQIABAA&oq=polskie+wybrzeze+i+porty+morskie&gs_lcp=CgNpbWcQA1D6WVilcWDldGgAcAB4AIABmwGIAegLkgEEMC4xMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=pCHqXvmlDIzvqgHVn7SgCQ&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

Zalew Szczeciński, Jezioro Dąbie, Zalew Kamieński

Z. Szczeciński – mapa https://www.google.com/maps/place/Zalew+Szczeci%C5%84ski/@53.7711187,13.958282,10z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47aa55d0ca569d21:0xe30f27470cbabaee!8m2!3d53.818271!4d14.13285?hl=pl-PL

– Z. Szczeciński – zdjęcia https://www.google.com/search?q=lub+zalew+Szczeci%C5%84ski&tbm=isch&ved=2ahUKEwj25MTmg9rvAhVXySoKHXHBChQQ2-cCegQIABAA&oq=lub+zalew+Szczeci%C5%84ski&gs_lcp=CgNpbWcQDFD0U1j0U2CBX2gAcAB4AIABe4gBe5IBAzAuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=kidkYPbTFteSqwHxgqugAQ&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

Jezioro Dąbiemapa https://www.google.com/maps/search/jezioro+D%C4%85bie+/@53.5013239,14.5850982,10.61z?hl=pl-PL

J. Dąbe – zdjęcia https://www.google.com/search?q=jezioro+D%C4%85bie+&tbm=isch&ved=2ahUKEwjq0YSthNrvAhVQwSoKHSQqDTcQ2-cCegQIABAA&oq=jezioro+D%C4%85bie+&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADIECAAQHlCrIlirImCqLWgAcAB4AIABpAGIAaQBkgEDMC4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=JihkYOqmDdCCqwGk1LS4Aw&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

Jezioro Dąbie zdjęcia https://www.google.com/search?q=jezioro+D%C4%85bie&tbm=isch&ved=2ahUKEwiKl42z8uHvAhWRyCoKHYoBA7QQ2-cCegQIABAA&oq=jezioro+D%C4%85bie&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCABQ6rwDWNnIA2DsywNoAHAAeACAAYUBiAHpBJIBAzAuNZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=EUdoYMpKkZGrAYqDjKAL&client=firefox-b-d

-Zalew Kamieński mapahttps://www.google.com/maps/place/Zalew+Kamie%C5%84ski/@53.9868632,14.6992527,11.5z/data=!4m5!3m4!1s0x47aa85b7548fb9f5:0x86cd9f6c8db66082!8m2!3d53.9938889!4d14.7372222?hl=PL

-Zalew Kamieński zdjęciahttps://www.google.com/search?q=zalew+kamie%C5%84ski&tbm=isch&ved=2ahUKEwjFx9HhhNrvAhWhi8MKHVriArwQ2-cCegQIABAA&oq=zalew+kamie%C5%84ski&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYOgYIABAIEB5Q-uAEWJ2DBWC0hgVoAHAAeACAAdUBiAH-CpIBBTAuOS4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=lChkYMWtIKGXjgbaxIvgCw&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

-Jezioro Nowowarpieńskie mapa https://www.google.com/maps/place/Jezioro+Nowowarpie%C5%84skie/@53.712547,14.2712341,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47aa6832a14ef0d3:0x16e4b4daa6511513!8m2!3d53.70486!4d14.2924875?hl=PL

Jezioro Nowowarpieńskie zdjęcia https://www.google.com/search?q=jezioro+wapie%C5%84skie&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiGl96x8uHvAhUKx4sKHcXoAl0Q_AUoAnoECAEQBA

Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia na ten rejs potrzeba więcej czasu niż tydzień 🙂  Możemy  zwiedzić te miejsca w szybszym czasie ale bedzie to rejs etapowy, tzn dojazd na miejsce we własnym zakresie np autem, ja dopływam sam i wtedy pływamy tam razem,

Nieznane zakamarki Estonii– Michał Kozłowski. film https://www.youtube.com/watch?v=Tr9mTQ3NjnU

Estonia – Finlandia – Waldemar Ufnalski. film https://www.youtube.com/watch?v=rm8x8NLdIb4

Finlandia filmy:

Żeglowanie na Safranie – Bockhamn, czyli nawigacja w Finlandii https://www.youtube.com/watch?v=viDnDw4tYIQ

https://www.youtube.com/watch?v=Rt8RYBPzpQA

https://www.youtube.com/watch?v=viDnDw4tYIQ

https://www.youtube.com/watch?v=TONECZbX lIY

https://www.youtube.com/watch?v=w7ppGuaPPU4

https://www.youtube.com/watch?v=y2el_IKl88o

 

Ponoć Szwecja to nie kraj a stan umysłu 😉               Przykładowe zdjęcie szkierów Szwecji…