Menu Zamknij

WCZASY wakacje z jogą – Joga na jachcie. Rejsy jachtem żaglowym po jeziorach lub Bałtyku.

  • opis wczasów-rejsów kliknij tu kliknij tu
  • zdjęcia jachtu i filmiki z rejsów  kliknij tu 
  • Aby zwiększyć czcionkę oraz wielkość zdjęć: przytrzymaj Shift i pokręć scroll’em w myszce lub na dole wciśnij „+” koło lupki

Wakacje z jogą – joga na jachcie

lub rejsy bez jogi i innych zajęć.

Dla dzieci i dorosłych

Rejsy są niekomercyjne – koszty utrzymania jachtu, opłat portowych i remontów

Wstępny opis rejsów (możliwe poprawki/dodawanie opisów, linków, zdjęć)

Zapraszam w 2021r na rejsy morskim jachtem żaglowym

MIEJSCA rejsów:  Bałtyk lub  Zalew Szczeciński, Zalew Kamieński, Odra, Jezioro Dąbie itp. info poniżej.

TERMINY 12.06 – 28.08. 2021  (od soboty do soboty)

Rejsy mogą być połączone z praktyką jogi, nauką podstaw żeglowania, surwiwalu, zielarstwa-możemy zbierać dzikie rośliny i przyrządzać napary oraz posiłki (tematy do uzgodnienia) Joga i inne zajęcia odbędą się jeśli załoga wyrazi chęć, jeśli nie to, będziemy tylko, żeglować i zwiedzać.

Ilość godzin pływania/żeglowania oraz innych zajęć będzie uzgadniana z załogą.

TRASY /opcje rejsów podane są niżej. Wypływamy z portu w Świnoujściu  (łatwy dojazd autem lub pociągiem, info poniżej)

STERNIK (prowadzący rejs i zajęcia) Ireneusz Rychliński – info:  KLIKNIJ >>>

CENA, co, gdzie, jak?

CENY REJSU: podane są za tydzień za 1 osobę  (ceny rejsów krótszych niż tydzień opisane są poniżej)

Promocja w czerwcu od 570zł /tydzień + kasa jachtowa na wyżywienie itp 200-300zł/tydzień. (przy założeniu, ze zgłosi się 5 osób załogi.

w lipcu i część sierpnia: 1 tydzień 770zł/os, (tzn. zadatek 400zł+370zł na miejscu+ koszt posiłków itp. patrz niżej/kasa jachtowa)

W sierpniu planowany jest dłuższy 2-3 tygodniowy rejs możliwe, że zwiedzimy porty kilku państw Bałtyku, bez pośpiechu 2-3 tygodnie i wtedy cena za pierwszy tydzień 770zł, za kolejne tygodnie jest niższa cena.

-Rejsy śródlądowe mogą być tańsze o około 100zł/tydzień/osobę tzn rejs kosztuje tyle samo/ tak jak wyżej 770 lecz opłaty portowe są zwykle niższe w marinach śródlądowych niż w morskich portach.

REJSY KRÓTKIE: weekendowe lub kilkudniowe w miarę wolnych terminów. Cena rejsów do uzgodnienia np: rejs weekendowy od piątku do niedzieli około 350zł/osobę / cały weekend.                 Rejsy 4-5dni cena około 150zł /osobę /dzień           (+ kasa jachtowa na jedzenie, opłaty portowe i  ewentualne paliwo)

CENA obejmuje:

tygodniowy rejs (zaczynamy w sobotę po południu około godz. 14-17, możliwe, że wcześniej, może nawet około godz 14.    Kończymy rejs w sobotę między godz  10 a 13. , zależnie od tego co jest do zrobienia na jachcie, tzn różnica kliku godzin jest na porządki po rejsie i sprawdzenie jachtu przez sternika, szczegóły uzgodnimy przed rejsem.

noclegi są na jachcie  –Zakwaterowanie jest możliwe w sobotę po południu ale można przyjechać rano zostawić rzeczy i pozwiedzać okolice np. plażę lub można przyjechać nawet kilka dni wcześniej, poszukamy wtedy tanich noclegów.

Opiekę sternika i starszego ratownika WOPR info: KLIKNIJ >>>

zajęcia jogi, podstawy żeglarstwa, zielarstwa, surwiwalu – do uzgodnienia przed rejsem

W miarę dostępności będziemy zbierać dzikie rośliny jadalne, zioła i przyrządzać z nich zdrowe dania i napary.Zakwaterowanie na jachcie jest możliwe w sobotę po południu ale można przyjechać rano zostawić rzeczy i pozwiedzać okolice np. plażę lub można przyjechać nawet kilka dni wcześniej, poszukamy wtedy tanich noclegów.

Kierunki rejsu – decyduje załoga/uczestnicy w porozumieniu ze sternikiem biorąc pod uwagę warunki pogodowe.

Alkohol– zakaz spożywania podczas żeglowania/pływania! to dla bezpieczeństwa załogi. Rozumiem, że część załogi może nie być zainteresowana jogą i będzie chciała inaczej spędzać czas, niezależnie od tego spożywanie alkoholu możliwe jest w porcie po zacumowaniu.

CENA nie obejmuje: KASA JACHTOWA

Kasa „jachtowa” to 200-300zł / tydz./osobę: jest na jedzenie, opłaty portowe, paliwo, gaz. Tak jak na wszystkich rejsach tego typu są to koszty dodatkowe i oddzielna. Pozostała nadwyżka kasy zwracana jest załodze po rejsie. Sternik nie uczestniczy w kasie jachtowej i jest „żywiony” przez załogę

POSIŁKI – (wegetariańskie lub mięsne)  przygotowujemy je wspólnie na jachcie lub korzystamy z kateringu lub barów/restauracji. Jeśli gotujemy sami na jachcie to jest taniej.  Jeśli pływamy więcej na żaglach a mniej na silniku to też jest taniej, bo mniej tracimy z kasy jachtowej na paliwo.

Zwyczajowo: sternik nie uczestniczy w/w kosztach i utrzymywany jest przez załogę.

Uczestnicy sami zbierają kasę jachtową i wspólnie decydujemy o zakupach spożywczych.

Porządki- w trakcie rejsu – z uwagi na niewielką przestrzeń na bieżąco wszyscy dbamy o porządki na jachcie – tzw codzienny klar. Po rejsie uczestnicy porządkują jacht lub składają się po 20-30zł/os = 100-150zł łącznie. Sternik w tym czasie robi przegląd jachtu i szykuje się do ewentualnego kolejnego rejsu.

Parking – bezpłatnie można parkować na zewnątrz portu lub parking w monitorowanym porcie 10zł doba.

Dojazd we własnym zakresie np: Bla Bla Car, autobus, bus lub pociąg za Wrocławia do Świnoujścia a potem około 2km taxi (~10zł) do portu. Dojazd autem: do Świnoujścia prowadzi bardzo wygodna droga, z woj dolnośląskiego w większości ~90% drogi to trasa szybkiego ruchu, około 5 godzin.

Cena nie obejmuje dodatkowych prywatnych zakupów, atrakcji np. biletów wstępu do zabytków itp.

W niektórych portach łazienki mogą być oddzielnie płatne. W porcie macierzystym jachtu w Świnoujściu   toalety/WC, umywalki z ciepłą wodą są bezpłatne a natryski płatne 1zł /min.

Lista jak przygotować się na rejs znajduje się na samym dole.

 

OPIS i WYPOSAŻENIE JACHTU

Jacht morski z Francuskiej stoczni KeltMarine – typ Kelt 9M. dł. 9,1/9,45m, szer. 3,10m, wysokość stania w kabinie- przy zejściówce wys. 185cm / 192cm pod suw-klapą. Jacht jest po generalnym remoncie wnętrza w 2020r – na obecną chwilę jeszcze są drobne rzezczy do wykończenia takie jak listwy ozdobne/maskujące itp ale jest to bez wpływu to na jakość żeglowania. zdjęcia z remontu: KLIKNIJ tu

na jachcie są 2 kabiny/kajuty sypialne dwuosobowe + koje sypialne w mesie 2+1= 6+1osób – dla większej wygody będziemy pływać w 6 (a czasem max 7 osób)  tzn załoga 5-6osób+1 sternik  (Mesa to prosto mówiąc: pokój dzienny/ salon / środkowe główne pomieszczenie jachtu)

-Kabina WC  z toaletą morską i zbiornikiem + umywalka.

-Kambuz (kuchnia) kuchenka dwupalnikowa z piekarnikiem (na kardanie) + lodówka + zlewozmywak: woda zaburtowa + woda pitna, zbiornik wody pitnej 100l (stal nierdzewna) + zbiorniki przenośnie, naczynia dla 7osób.

Lodówka z możliwością mrożenia

Ster rumplowy z przedłużaczem.

-Małe zanurzenie jachtu pozwala wpływać na płytkie wody, tam gdzie większość jachtów morskich nie wpłynie. Zanurzenie jachtu to 1m/2m tzn: jacht jest kilowo-mieczowy. długi płytki kil (1360kg) ma zanurzenie tylko 1metr, z kila dodatkowo wysuwa się obrotowy miecz (około 100kg) o kolejny 1m, po opuszczeniu miecza zanurzenie jest 2m.

-Silnik stacjonarny japoński disel Yanmar 2GM – 13HP.

+ silnik zapasowy Mercury 6KM- benzyna

-Oświetlenie nawigacyjne led

-Oświetlenie wewnętrzne Led

-Akumulatory 2 X 100Ah hotelowy i rozruchowy

-Kompasy magnetyczne- 3 szt zewnętrzny ~10cm + wewnętrzny ~6cm + ręczny namiarowy + kompas elektroniczny.

-Mapy papierowe + elektroniczne GPS i profesjonalny Navionics/ profesjonal, Open CPN

LOG elektroniczny / Navionics (profesjonalny)

-Kotwice: dziobowa na łańcuchu + rufowa.

-Moskitiery

-Wiatromierz

-Barometr, termometr, higrometr tradycyjne mechaniczne + elektroniczne

-Gniazda 12V do ładowania telefonów USB lub okrągłe (tzw zapalniczka samochodowa)

Ożaglowanie: Grot + genua + fok/ sztywny sztag/roler, + genaker/spineker ze spinakerbomem.

-Bosak, Odbijacze, cumy, szpringi, bresty, krawaty…

-Panel słoneczny/fotowoltaiczny aktualnie 100W z 2021

Sonda

SPRZĘT BEZPIECZEŃSTWA:  tratwa ratunkowa atestowana, kamizelki/pasy ratunkowe, podkowa ratunkowa z linką bezpieczeństwa, pirotechnika, gaśnice p/poż, koc gaśniczy, szelki / pasy bezpieczeństwa, liny asekuracyjne osobiste, life liny pokładowe,  lornetka, luneta, apteczka …

-Locje morskie, spis świateł, ~20 książek żeglarskich…  itp

inny osprzęt w trakcie montażu/wymiany na nowy (w 2021):   ogrzewanie,  ponton,  radio morskie/UKF z DSC,  AIS reflektor radarowy,  koło ratunkowe z pławką świetlną, dryfkotwa,

Jacht jest opływany i sprawdzony przeze mnie w 2019 i 2020r. W 2019r przez kilka tygodni pływałem nim między innymi po jeziorach Szwajcarskich, po kanałach i rzece Are w Szwajcarii, potem po wpłynięciu na Ren w Bazylei płynąłem przez Niemcy kilkaset km po ruchliwej rzece Ren w stronę Bonn po drodzę na około tydzień skręciłem do rzeki Men. Po drodze pokonałem kilkadziesiąt ogromnych i mniejszych śluz (pływałem tam oczywiście z opuszczonym masztem).

W 2020 roku pływałem nim po Bałtyku, zwiedzałem Zalew Szczeciński, Zalew Kamieniecki, okoliczne porty, wybrzeże i Polskie porty Bałtyku, Duńskie porty kameralnego Bornholmu oraz piękną wyspę Christianso.

OPIS REJSÓW propozycje

Informacje dla początkujących: każdy żeglarz wie, że najlepiej/najprzyjemniej płynąć z wiatrem tzn tak aby wiatr był od tyłu lub z boku wtedy nie trzeba halsować /płynąć zygzakiem ani płynąć na silniku.

Ilość godzin żeglowania do uzgodnienia z załogą.

Możemy pływać po morzu lub jeziorach.

Początkowo zaplanowana trasa rejsu może zostać zmieniona w zależności od warunków meteorologicznych. Ostateczną decyzję odnośnie trasy podejmuje sternik  (który odpowiada za załogę) w oparciu o bieżące komunikaty meteo.

Jeśli będzie dobra pogoda i sprzyjające wiatry np. w kierunku Szwecji to możemy popłynąć i zwiedzić  Duńską wyspę Bornholm (kilkanaście portów) oraz perłę Bałtyku wyspę Christianso, stamtąd blisko do Szwedzkiego brzegu a tam tysiące pięknych i dzikich wysp i wysepek – są to niezamieszkałe archipelagi Szwedzkich wysp szkierowych.

Jeśli będą wiatry zachodnie (na wschód) to popłyniemy ze Świnoujścia wzdłuż Polskiego wybrzeża odwiedzając Polskie porty i dalej w kierunku Rosji (dawnego Królewca) jeśli będzie więcej czasu to może Litwa, Łotwa, Estonia  a może dalej Petersburg w Rosji i Finlandia. Jednak na to jeden tydzień to za mało.

A jeśli w danym czasie będą przeważały wiatry wschodnie (ze wschodu na zachód) to możemy zwiedzić Niemieckie porty i ewentualnie popłynąć dalej w stronę Dani i/lub Szwecji a nawet Finlandii zależnie od czasu jaki będzie do dyspozycji.

Oczywiście, można płynąć pod wiatr ale to 2-3 razy dłużej bo trzeba halsować/płynąć zygzakiem lub trzeba płynąć na silniku a to mniej przyjemne.

Możliwe są też rejsy w jedną stronę tzw One Way.

Przy dobrych wiatrach możemy zrobić to w tydzień kilka portów na Bornholm’ie + wyspę Christanso.

Duńska wyspa Bornholm. W internecie znajdziesz więcej info o tej wyspie co można tam zwiedzić/zobaczyć więcej info kliknij >>>

 

Duńska wyspa/wysepka Christiansø perła Bałtyku.

https://www.google.com/maps/@55.319649,15.1805339,15z?hl=pl-PL

Szwedzkie szkiery !!! –  tysiące (ok 200tyś) przepięknych małych i dużych… wysp i wysepek połączonych w archipelagi.

Opis rejsu – tanie żeglowanie w Szwecji: http://www.kulinski.navsim.pl/art.php?id=2995&page=0

zdjęcia szkierów Szwedzkich są na dole: https://www.google.com/search?q=szwedzkie+szkiery&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjiqsWv9tnvAhWQlosKHRhcD6wQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1366&bih=654

CIEKAWY film o szkierach !!! : od 2 minuty https://www.youtube.com/watch?v=zs-FcUbQDk0 można znaleźć wiele dzikich miejsc, w sezonie zbierać jagody i grzyby.

filmik Szkiery zachodniej Szwecji: https://www.youtube.com/watch?v=0jUL6GD4Zqs&list=PLJJzi9OFVrMmb6ecFkiUZMQadQzXYq7TB&index=3

Niemiecka wyspa Rugia i Port Sassnitz

Wyspa Rugia mapa https://www.google.com/maps/place/Rugia/@54.4526895,13.1600986,10z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47ab43be69cbbd7f:0x80ba77d923cc7534!8m2!3d54.3519967!4d13.3630491?hl=pl-PL

wyspa Rugia zdjęcia https://www.google.com/search?q=Rugia&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiYsca8gNrvAhVIiIsKHX_IBHsQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1366&bih=654

Niemiecka Wyspa Greifswalder Oiemała wysepka i rezerwat przyrody. Jedna z mniejszych perełek Bałtyku.

zdjęcia https://www.google.com/search?q=Greifswalder+Oie&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjx4KCaodjvAhXi-SoKHUPVBGgQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1366&bih=654

opis https://pl.wikipedia.org/wiki/Greifswalder_Oie

Polskie wybrzeże i porty morskie

https://www.google.com/search?q=polskie+wybrzeze+i+porty+morskie&tbm=isch&ved=2ahUKEwj5h8_-gInqAhWMtyoKHdUPDZQQ2-cCegQIABAA&oq=polskie+wybrzeze+i+porty+morskie&gs_lcp=CgNpbWcQA1D6WVilcWDldGgAcAB4AIABmwGIAegLkgEEMC4xMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=pCHqXvmlDIzvqgHVn7SgCQ&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

Zalew Szczeciński, Jezioro Dąbie, Zalew Kamieński

Z. Szczeciński – mapa https://www.google.com/maps/place/Zalew+Szczeci%C5%84ski/@53.7711187,13.958282,10z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47aa55d0ca569d21:0xe30f27470cbabaee!8m2!3d53.818271!4d14.13285?hl=pl-PL

– Z. Szczeciński – zdjęcia https://www.google.com/search?q=lub+zalew+Szczeci%C5%84ski&tbm=isch&ved=2ahUKEwj25MTmg9rvAhVXySoKHXHBChQQ2-cCegQIABAA&oq=lub+zalew+Szczeci%C5%84ski&gs_lcp=CgNpbWcQDFD0U1j0U2CBX2gAcAB4AIABe4gBe5IBAzAuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=kidkYPbTFteSqwHxgqugAQ&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

Jezioro Dąbiemapa https://www.google.com/maps/search/jezioro+D%C4%85bie+/@53.5013239,14.5850982,10.61z?hl=pl-PL

J. Dąbe – zdjęcia https://www.google.com/search?q=jezioro+D%C4%85bie+&tbm=isch&ved=2ahUKEwjq0YSthNrvAhVQwSoKHSQqDTcQ2-cCegQIABAA&oq=jezioro+D%C4%85bie+&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADIECAAQHlCrIlirImCqLWgAcAB4AIABpAGIAaQBkgEDMC4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=JihkYOqmDdCCqwGk1LS4Aw&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

Jezioro Dąbie zdjęcia https://www.google.com/search?q=jezioro+D%C4%85bie&tbm=isch&ved=2ahUKEwiKl42z8uHvAhWRyCoKHYoBA7QQ2-cCegQIABAA&oq=jezioro+D%C4%85bie&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCABQ6rwDWNnIA2DsywNoAHAAeACAAYUBiAHpBJIBAzAuNZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=EUdoYMpKkZGrAYqDjKAL&client=firefox-b-d

-Zalew Kamieński mapahttps://www.google.com/maps/place/Zalew+Kamie%C5%84ski/@53.9868632,14.6992527,11.5z/data=!4m5!3m4!1s0x47aa85b7548fb9f5:0x86cd9f6c8db66082!8m2!3d53.9938889!4d14.7372222?hl=PL

-Zalew Kamieński zdjęciahttps://www.google.com/search?q=zalew+kamie%C5%84ski&tbm=isch&ved=2ahUKEwjFx9HhhNrvAhWhi8MKHVriArwQ2-cCegQIABAA&oq=zalew+kamie%C5%84ski&gs_lcp=CgNpbWcQAzICCAAyAggAMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYMgQIABAYOgYIABAIEB5Q-uAEWJ2DBWC0hgVoAHAAeACAAdUBiAH-CpIBBTAuOS4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=lChkYMWtIKGXjgbaxIvgCw&bih=654&biw=1366&client=firefox-b-d

-Jezioro Nowowarpieńskie mapa https://www.google.com/maps/place/Jezioro+Nowowarpie%C5%84skie/@53.712547,14.2712341,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x47aa6832a14ef0d3:0x16e4b4daa6511513!8m2!3d53.70486!4d14.2924875?hl=PL

Jezioro Nowowarpieńskie zdjęcia https://www.google.com/search?q=jezioro+wapie%C5%84skie&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiGl96x8uHvAhUKx4sKHcXoAl0Q_AUoAnoECAEQBA

Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia na ten rejs potrzeba więcej czasu niż tydzień 🙂

Nieznane zakamarki Estonii– Michał Kozłowski. film https://www.youtube.com/watch?v=Tr9mTQ3NjnU

Estonia – Finlandia – Waldemar Ufnalski. film https://www.youtube.com/watch?v=rm8x8NLdIb4

Finlandia filmy:

Żeglowanie na Safranie – Bockhamn, czyli nawigacja w Finlandii https://www.youtube.com/watch?v=viDnDw4tYIQ

https://www.youtube.com/watch?v=Rt8RYBPzpQA

https://www.youtube.com/watch?v=viDnDw4tYIQ

https://www.youtube.com/watch?v=TONECZbX lIY

https://www.youtube.com/watch?v=w7ppGuaPPU4

https://www.youtube.com/watch?v=y2el_IKl88o

Przykładowe zdjęcie szkierów Szwecji.

Szwecja to nie kraj a stan umysłu 😉   

  

 

 

 

 

 

 

CO SPAKOWAĆ i jak przygotować się na rejs morski:

Bałtyk bywa kapryśny, poniższa lista to tylko propozycja/sugestia.

buty na jasnej i miękkiej podeszwie – np adidasy lub trampki, ciemnie podeszwy rysują pokład.

Sandały ewentualnie klapki. Po jachcie dobrze jest chodzić się w obuwiu aby nie uderzyć się w stopę.

Kalosze jeśli zechcecie zaplanować dłuższe przeloty podczas deszczu np. na Bornholm

latarka np. czołówka

okulary przeciwsłoneczne

czapka z daszkiem

Torba – Na jachcie mammy mało miejsca więc torba do której się pakujesz niech będzie miękka aby łatwo ją było złożyć i schować.

Śpiwór+ prześcieradło lub cienki kocyk, który położysz na materacu, może mała poduszka/jasiek.

-ODZIEŻ – jest to okres letni, weź np.  2 koszulki z krótkim rękawem i 1-2 pary krótkich spodenek itp, jeśli jest ciepło zawsze możesz to szybko wyprać i wysuszyć, ważniejsze są rzeczy grubsze gdyby było chłodniej, weź więc więcej rzeczy ciepłych pamiętając, że bawełniane rzeczy szybciej wilgotnieją i dłużej schną, lepszy jest polar: bluzy, spodnie polarowe+ kurtka przeciwwiatrowa,  bielizna termoaktywna, ciepłe skarpety, ewentualnie getry, kalesony lub dodatkowa para dresów.

-Osoby które chcą uczestniczyć w wachtach i sterować w różnych warunkach pogodowych dobrze aby miały odzież nieprzemakalną np. sztormiak lub kurtka i spodnie nieprzemakalne i przeciwwiatrowe + czapka i rękawiczki, kalosze.   np coś tańszego od 40zł  np: kliknij tu

Odzież i inne rzeczy najlepiej pakować po kilka sztuk do reklamówek / woreczków foliowych aby wilgoć się nie dostawała.

-Kosmetyki, ręczniki cienkie i mniejsze szybciej schną,

-Telefon (włącz roaming), przewód i ładowarka samochodowa lub kabelek USB.- na jachcie jest instalacja 12V tak jak w autach, są gniazda zapalniczki oraz gniazda USB. Słuchawki do telefonu, jeśli lubisz słuchać muzykę a nie każdy ma taki sam gust więc warto używać słuchawek.

Sznureczki/gumki do okularów, czapki z daszkiem, telefonu. Ewentualnie woreczki do zabezpieczenia elektroniki/ telefonu itp.

-Karta EKUZ wartą ją wyrobić („Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego” na całą Unię Europejską. Karta do wyrobienia bezpłatnie najczęściej na poczekaniu w NFZ, w Wałbrzychu, Kłodzku możliwe, że w Świdnicy itp. Więcej info o karcie EKUZ kliknij tu

-lekarstwa jeśli zawyżasz.

Choroba morska. często pomaga imbir, warto już od 3 dni przed rejsem pić herbatkę z imbiru, tzn pokroić cienko 6-8 cienkich 1mm plasterków imbiru, zalać wrzątkiem, pić 2-3 razy dziennie.         Można kupić na wszelki wypadek tabletki na chorobę lokomocyjną

-Okulary korekcyjne/soczewki kontaktowe jeśli nosisz.

Waluta z kraju w którym będziemy pływać np w Niemczech Euro, w Dani na Bornholmie korona Duńska, w Szwecji korona szwedzka – bilon na drobne wydatki i prysznice, przy planowaniu wyjazdów zagranicznych weź ewentualnie kartę bankomatową.

Drobne 1 i 2 złotowe monety na prysznice w Polskich portach.

Dużo dobrego humoru 🙂  Ahoj !